האם יש צורך לשמור על שעת שינה קבועה כשהילדים בחופש?

שאלה:  "האם להגביל את הילד בשעות השינה? עד כמה לשנות שיגרה?"

תשובה:  קודם כל אם נרצה ואם לא נרצה, ברגע שאין בית ספר וגן באופן "רגיל" השיגרה השתנתה. כך גם הגבולות ולכן עליכם לקבוע אותם "מחדש" . איך עושים זאת?

מה מתאים לכם ההורים? האם מקובל עליכם שילדכם ישארו ערים עד השעות הקטנות של הלילה כי מחר אין צורך שיקומו מוקדם? האם אתם אינכם קמים מוקדם לעבודה? האם מקובל עליכם שיישבו עימכם בסלון לראות טלויזיה עד חצות, כדוגמא? חשוב שקודם כל תבדקו באיזו שעה ו/או באיזה שלב הסבלנות שלכם ההורים נגמרת.  כי כשזה יקרה, התגובות שלכם כבר לא יהיו נעימות ואולי עדיף לא להגיע למקום הזה.

מה מתאים לילדכם? אתם מכירים אותם היטב. אתם יודעים מהי השעה בה הם הופכים להיות, במילים עדינות, נודניקים ועצבניים מרוב העייפות. במילים פחות עדינות, ממש בלתי נסבלים. אז אולי לא כדאי להגיע לשעה הזאת. כי בדיוק אז, מתחילות המריבות בינהם, המריבות איתכם, אתם כבר מתעצבנים, הם בוכים ו…. אהההה… ואז אתם מתעצבנים על עצמכם "למה הם עוד לא ישנים?!"

אירועים מיוחדים – ארוחת חג, זאת דוגמא מצויינת לאירוע בו אנחנו מושכים את הסבלנות והעייפות של הילדים עד הקצה. ביננו, גם העייפות והסבלנות שלנו עומדים במבחן (: . הייתי בהחלט מתקשרת את זה מראש עם הילדים, מנסה שהם ישנו צהריים, לילדים הצעירים יותר ולבוגרים שפשוט ינוחו אם הם לא נרדמים. וגם אתם הורים יקרים… לכו לשנ"צ (:  תעשו תורנו בינכם, תמצאו פטנט כלשהו שתוכלו גם לנוח לפני ארוחת החג.  ותזכרו, שישנם מצבים בהם עדיף לקצר את ארוחת החג ולצאת חצי שעה קודם, והנסיעה הבייתה תראה אחרת לגמרי. פחות עצבים ומריבות. למה? כי 1. לא משכנו את הילדים "עד הקצה"  2. אתם לא הגעתם ל"קצה" הסבלנות שלכם.

אז לשאלתכם, אין תשובה חד משמעית. כל ילד וכל הורה הוא עולם מלא. אין נכון / לא נכון ולעולם לא אאמין שיש דבר כזה. ישנם ילדים כל כך אנרגטיים שיכולים להרדים את ההורים ולהמשיך לתוך הלילה חחח.  תכירו את הגבולות שלכם, את של ילדכם ולפי זה תקבעו את שעות השינה כאשר הילדים בחופש.   ובכל מקרה תחזרו להרגלי שעות השינה, יומיים לפני שחוזרים למסגרות. כך שאם יהיו קשיים פיזים להרדם בזמן שקבעתם, עדיף להתרגל כמה ימים לפני החזרה למסגרת.

מוזמנים לשאול, להגיב ולשתף …

שלכם, נורית (:

השארת תגובה